Pionjärer på utrustning och resor
1990 var Christer Sjöberg en av de första pionjärerna i Ryssland. Sökandet efter de gömda och glömda ryska laxälvarna pågick de första åren på södra Vitahavskusten. Otaliga älvar utforskades med hjälp av ryska helikoptrar. Men de bästa fann Christer 1993 på Kolahalvön. Lodger byggdes i flera älvar som Umba, Kharlovka, Litza och Yokanga. Andra älvar provfiskades. Idag har Loop sålt de flesta programmen och flyttat sina äventyrsresor söderut – ända till Patagonien.
Christer var också en av de första från Skandinavien som verkligen provade saltvattenfisket – delvis för att kunna vara med och utveckla nya anpassade redskap även för denna marknad. Resorna gick oftast till Key West i jakt på Tarpon, men också till Cuba och Seychellerna.
Drömmen som blev sann
Idag utvecklar, designar och tillverkar Loop alla sina redskap själva. Det gäller spön, linor, rullar, vadarbyxor och kläder. Alla produkter är redskap som ska tillfredsställa den mest kräsna användare. Redskap som ska tåla tuffa tag och som har ett ord som leder vägen: funktion!
Erfarenhet, entusiasm och en obändig vilja att bara sätta sitt namn på det bästa har gett oss på Loop en ledarposition inom utvecklingen av flugfisket. Vi är stolta över det.
Idag består Loops utvecklingsteam av ledande flugfiskare från hela världen, alla med samma mål: att utveckla bättre redskap, att erbjuda kurser och äventyr!
Loop startade med en dröm. I dag är den drömmen ett välkänt företag med pålitliga produkter som fiskare över hela världen känner till och använder i jakten på sin egen drömfisk.
På den här webbplatsen kan du läsa mer om allt detta. Det är din besöksplats i väntan på nästa fisk! Välkommen till Loops värld.